Danas počinje Svjetsko prvenstvo! | Ekonomist

Danas počinje Svjetsko prvenstvo!

Danas počinje 21. po redu Svjetsko prvenstvo u fudbalu, koje se održava u Rusiji i trajaće do 15. jula.

Ovo će biti posljednje prvenstvo u standardnom ljetnjem periodu na kojem će učestvovati 32 ekipe, s obzirom na to da se iduće prvenstvo održava u Kataru u novembru i decembru 2022. godine, a na Mundijalu 2026. godine u SAD, Kanadi i Meksiku će učestvovati 48 selekcija.

Titulu prvaka iz Brazila od prije četiri godine brani Njemačka koja predvođena selektorom Joahimom Levom želi ispisati istoriju.

Finale na Lužnikiju

Eventualnim trijumfom Njemačka bi se izjednačila s Brazilom po broju titula (5) te bi postala tek treća selekcija koja je odbranila titulu najbolje ekipe svijeta. Ranije je to polazilo za rukom Italiji (1934. i 19348) i Brazilu (1958. i 1962.). Takođe, Lev bi postao tek drugi selektor koji je dva puta osvojio Mundijal (Vitorio Poco je vodio Italiju 1934. i 1938.).

Stadion Lužniki

Prvenstvo počinje danas utakmicom grupe A između domaćina prvenstva Rusije i Saudijske Arabije, a finale je na rasporedu 15. jula. Obije utakmice igraju se na stadionu Lužniki u Moskvi od 17 sati.

Uz Njemačku, najveći favoriti turnira su Brazil, Francuska i Španija, dok iz drugog plana vrebaju Argentina, Belgija, Portugal i Engleska.

Od zemalja iz regiona u Rusiji će nastupiti Srbija i Hrvatska, a kao i svako prvenstvo do sada, uvijek barem jedna reprezentacija “zaluta”. Ovaj put ta uloga je pripala Panami koja se jedina plasirala u Rusiju uprkos negativnoj gol-razlici u kvalifikacijama.

Pobjedniku 32 miliona eura

Pobjednik turnira će, osim što će četiri i po godine imati status najbolje svjetske ekipe, dobiti i 32 miliona eura. Poraženom finalisti će pripasti 24, trećeplasiranoj selekciji 20, a četvrtoplasiranoj 18 miliona eura.

Ekipe koje ispadnu u četvrtfinalu dobiće po 13,5, a u osmini finala po 10 miliona eura. Sve ekipe koje ispadnu u grupnoj fazi takmičenja zaradiće po 6,5 miliona eura.

TVCG sprema prenos utakmica u HD rezoluciji

Gledaoci TVCG od srijede 20. juna sve sadržaje i prenose utakmica sa Mundijala moći će da prate u HD rezoluciji na posebnom, testnom, Trećem kanalu.

To je, kako je saopštio urednik Sportske redakcije TVCG, Đorđe Kustudić, obezbijeđeno uz veliki napor sektora tehnike i menadžmenta Javnog servisa.

“Ključna stvar je nešto što se od nas očekuje 15 godina, da smo velikim naporima tehnike i menadžmenta uspjeli da obezbijedimo da će od srijede 20. juna na testnom kanalu, dakle ne na Prvom ili Drugom, već posebnom, Trećem kanalu, gledaoci moći da vide kompletan program Svjetskog prvenstva u HD rezoluciji. Dakle, svi prenosi i utakmice na tom programu, od 20. juna, moći će da se prate u HD rezoluciji. Konačno da skinemo malo mrene, kako kažu naši gledaoci”, rekao je Kustudić.

Raspored utakmica

Grupa A:

1. kolo:
Rusija – Saudijska Arabija (14. jun, Moskva, 17.00)
Egipat – Urugvaj (15. jun, Jekaterinburg, 14.00)

2. kolo:
Rusija – Egipat (19. jun, Sankt Peterburg, 20.00)
Urugvaj – Saudijska Arabija (20. jun, Rostov na Donu, 17.00)

3. kolo:
Urugvaj – Rusija (25. jun, Samara, 16.00)
Saudijska Arabija – Egipat (25. jun, Volgograd, 16.00)

Grupa B:

1. kolo:
Maroko – Iran (15. jun, Sankt Peterburg, 17.00)

Stadion u Sočiju

Portugal – Španija (15. jun, Soči, 20.00)

2. kolo:
Portugal – Maroko (20. jun, Moskva, 14.00)
Iran – Španija (20. jun, Kazanj, 20.00)

3 .kolo:
Španija – Maroko (25. jun, Kalinjingrad, 20.00)
Iran – Portugal (25, jun, Saransk, 20.00)

Grupa C:

1. kolo:
Francuska – Australija (16. jun, Kazanj, 12.00)
Peru – Danska (16. jun, Saransk, 18.00)

2. kolo:
Francuska – Peru (21. jun, Jekaterinburg, 17.00)
Danska – Australija (21. jun, Samara, 14.00)

3. kolo:
Danska – Francuska (26. jun, Moskva, 16.00)
Australija – Peru (26. jun, Soči, 16.00)

Grupa D:

1. kolo:
Argentina – Island (16. jun, Moskva, 15.00)
Hrvatska – Nigerija (16. jun, Kalinjingrad, 21.00)

2. kolo:
Nigerija – Island (21. jun, Volgograd, 17.00)
Argentina – Hrvatska (21. jun, Nižnji Novgorod, 20.00)

3. kolo:
Island – Hrvatska (26. jun, Rostov na Donu, 20.00)
Nigerija – Argentina (26. jun, Sankt Peterburg, 20.00)

Grupa E:

1. kolo:
Kostarika – Srbija (17. jun, Samara, 14.00)
Brazil – Švajcarska (17. jun, Rostov na Donu, 20.00)

2. kolo:
Brazil – Kostarika (22. jun, Sankt Peterburg, 14.00)
Srbija – Švajcarska (22. jun, Kalinjingrad, 20.00)

3. kolo:
Srbija – Brazil (27. jun, Moskva, 20.00)
Švajcarska – Kostarika (27. jun, Nižnji Novgorod, 20.00)

Grupa F:

1. kolo:
Njemačka – Meksiko (17. jun, Moskva, 17.00)
Švedska – Južna Koreja (18. jun, Nižnji Novgorod, 14.00)

2. kolo:
Južna Koreja – Meksiko (23. jun, Rostov na Donu, 17.00)
Njemačka – Švedska (23. jun, Soči, 20.00)

3. kolo:
Meksiko – Švedska (27. jun, Jekaterinburg, 16.00)
Južna Koreja – Njemačka (27. jun, Kazanj, 16.00)

Grupa G:

1. kolo:
Belgija – Panama (18. jun, Soči, 17.00)
Tunis – Engleska (18. jun, Volgograd, 20.00)

2. kolo:
Belgija – Tunis (23. jun, Moskva, 14.00)
Engleska – Panama (23. jun, Nižnji Novgorod, 14.00)

3. kolo:
Engleska – Belgija (28. jun, Kalinjingrad, 20.00)
Panama – Tunis (28. jun, Saransk, 20.00)

Grupa H:

Stadion u Saransku

1. kolo:
Poljska – Senegal (19. jun, Moskva, 17.00)
Kolumbija – Japan (19. jun, Saransk, 14.00)

2. kolo:
Japan – Senegal (24. jun, Jekaterinburg, 17.00)
Poljska – Kolumbija (24. jun, Kazanj, 20.00)

3. kolo:
Senegal – Kolumbija (28. jun, Samara, 16.00)
Japan – Poljska (28. jun, Volgograd, 16.00)

Osmina finala:
1C – 2D (30. jun, Kazanj, 16.00)
1A – 2B (30. jun, Soči, 20.00)
1B – 2A (1. jul, Moskva, 16.00)
1D – 2C (1. jul, Nižnji Novgorod, 20.00)
1E – 2F (2. jul, Samara, 16.00)
1G – 2H (2. jul, Rostov na Donu, 20.00)
1F – 2E (3. jul, Sankt Peterburg, 16.00)
1H – 2G (3. jul, Moskva, 20.00)

Četvrtfinale:
Pobjednik A1/B2 – Pobjednik C1/D2 (A) (6. jul, Nižnji Novgorod, 16.00)
Pobjednik E1/F2 – Pobjednik G1/H2 (B) (6. jul, Kazanj, 20.00)
Pobjednik F1/E2 – Pobjednik H1/G2 (C) (7. jul, Samara, 16.00)
Pobjednik B1/A2 – Pobjednik D1/C2 (D) (7. jul, Soči, 20.00)

Polufinale:
Pobjednik A – Pobjednik B (10. jul, Sankt Peterburg, 20.00)
Pobjednik D – Pobjednik C (11. jul, Moskva, 20.00)

Utakmica za 3. mjesto:
14. jul, Sankt Peterburg, 16.00

Finale:
15. jul, Moskva, 17.00

Stadio Centenario u Montevideu, na kome je održano prvo Svjetsko prvenstvo 1930. godine

Osvajači Svjetskog prvenstva

1930. Urugvaj
1934. Italija
1938. Italija
1950. Urugvaj
1954. Njemačka
1958. Brazil
1962. Brazil
1966. Engleska
1970. Brazil
1974. Njemačka
1978. Argentina
1982. Italija
1986. Argentina
1990. Njemačka
1994. Brazil
1998. Francuska
2002. Brazil
2006. Italija
2010. Španija
2014. Njemačka

Čuveni Peleov šut

Najbolji igrači Svjetskog prvenstva

1930. Nasasi (Urugvaj)
1934. Meaca (Italija)
1938. Leonidas (Brazil)
1950. Zizinjo (Brazil)
1954. Puškaš (Madjarska)
1958. Didi (Brazil)
1962. Garinča (Brazil)
1966. Čarlton (Engleska)
1970. Pele (Brazil)
1974. Krojf (Holandija)
1978. Kempes (Argentina)
1982. Rosi (Italija)
1986. Maradona (Argentina)
1990. Salvatore Skilaći (Italija)
1994. Romario (Brazil)
1998. Ronaldo (Brazil)
2002. Kan (Nemčaka)
2006. Zidan (Francuska)
2010. Forlan (Urugvaj)
2014. Mesi (Argentina)

Po mnogima jedan od najtragičnijih događaja domaćeg fudbala: Mijatović pogađa prečku u meču protiv Holandije na Svjetskom prvenstvu 1998. godine

Najbolji strijelci Svjetskog prvenstva

1930. Stabile 8 golova
1934. Nejedli 5
1938. Leonidas 7
1950. Ademir 8
1954. Kočiš 11
1958. Fonten 13
1962. Jerković, Garinča, Vava, Sančes, Ivanov, Albert 4
1966. Euzebio 9
1970. Miler 10
1974. Lato 7
1978. Kempes 6
1982. Rosi 6
1986. Lineker 6
1990. Skilaći 6
1994. Salenko, Stoičkov 6
1998. Šuker 6
2002. Ronaldo 8
2006. Klose 5
2010. Forlan, Miler, Snajder, Vilja 5
2014. Rodriges 6

Redakcija
Redakcija
Redakcija Ekonomista donosi ekonomske i poslovne vijesti iz Crne Gore i svijeta, doprinosi promovisanju dobrih poslovnih praksi i razvijanju preduzetničke svijesti.

Komentariši

Top